Luonnollinen hyvinvointi, sisäinen kauneus ja kemikaalittomuus ovat kaikki termejä, mitkä kuvaavat hyvin Wellberriesin ajatusmaailmaa kauneudesta. Olen sitä mieltä, että hymy on kauneinta, mitä voit kasvoillesi pukea. Sen ja hyvän ruokavalion lisäksi saatetaan kuitenkin tarvita jotain muutakin: ihon kosteutta tukevia rasvoja (etenkin näin talvella!), ja luonnollisia puhdistuotteita. Ihosi suojelee sinua koko pitkän päivän ajan, joten siitä huolta pitäminen on vähintä, mitä sen eteen voit tehdä.
Koko pienen elämäni sivelin iholleni ties mitä rasvoja, sen enempää tuotteiden sisältöön huomiota kiinnittämättä, tai niiden imeytymistä sen enempää ajattelematta. Ihon sanotaan imevän jopa 60% kaikesta, mitä sille laitamme, joten ihan yhdentekevästä seikasta emme puhu. Ympäristömme toksisuus ja sen vaikutukset ovat vakavasti otettava uhka, ja mielestäni siinä missä tätä kuormaa voi keventää, se kannattaa ehdottomasti tehdä.
Siksi: luonnonkosmetiikka.
Olen saanut testiin muutamia ihania tuotteita, jotka näkyvät kuvissa. Kuten niissäkin näkyy: luonnollisen ihonhoidon ei tarvitse olla tylsää, mautonta, väritöntä tai hajutonta. Itse asiassa Acorellen uutuustuoksu (Delicious by Sara la Fountain) oli ensihaistelulla niin voimakas, että epäilin sen sopivuutta itselleni, mutta muutaman kerran kokeiltuani olen alkanut rakastaa sen makeaa tuoksua. Keväälle tulen kuitenkin varmasti kaipaamaan jotain raikkaampaa “vesituoksua” – jos tiedätte tuoksun joka yhdistää raikkauden ja luonnollisuuden, vinkkaattehan kommenteissa.
Supermoodin Egoboost-sarja – no se nyt vaan on kaikin puolin ihana. Siis mitä pakkaussuunnittelua! En haluaisi edes heittää bokseja pois, niin kauniita ne ovat. Osa tuotteista sisältää pakurikääpää, mitä käytän mielelläni sisäisesti, joten olin enemmän kuin innokas syöttämään sitä myös iholleni. Tuotesarjalla ei ole Ecocert-tunnusta, ja se johtuu nimenomaan tuosta pakurin käytöstä – pakuria ei voi sertifioida. Kyseessä on siis holistinen kosmetiikkasarja, mikä on suunniteltu ja valmistettu Suomessa, Ecocert-standardien mukaan. Minulla on ollut käytössä Moisture Kick Serum, The Perfect Day Cream, Eyes Wide Open-serum sekä puhdistustuotteet.
Tykkäsin tuotteista todella paljon, ja aion testata vielä One Minute Facelift-seerumiakin – eikä kauneussuklaakaan kuulosta kovin pahalta. Eyes Wide Open todella tekee sen minkä lupaa, ja tuotetta on ollut ihana käyttää etenkin aamuisin. Yksi seikka on pakko kuitenkin sanoa: tuotteet tulevat sopimaan minulle vielä paremmin kesällä, sillä nyt talvella olen silloin tällöin tarvinnut extrakosteutta yövoiteiden muodossa – käytössä on tällöin ollut Madaran uudistava yövoide.
Ihoni tarina ei kuitenkaan ole se tavallisin, joten tuotteet voivat olla tarpeeksi kosteuttavia juuri sinulle. En lapsena tai nuorena kärsinyt mistään iho-ongelmista, ja ihoni oli sileä ja tasainen aina melkein sinne 30 ikävuoteen saakka, eikä hätkähtänyt oikein mistään. Niihin aikoihin elämässäni tapahtui monenlaista, eikä suolistoni ihan pysynyt perässä – huono ruokavalio yhdistettynä pitkittyneeseen stressiin ja ahdistukseen oli oiva kombo, joka lopulta keikautti veneen, takasi minulle diagnoosin aikuisiällä puhjenneesta atooppisesta ihottumasta, ja lopulta – pakotti minut ottamaan terveyteni omiin käsiini.
Oikeastaan on hassua, ettei ihoni reagoinut aikaisemmin, olenhan lähes kasvatettu antibiooteilla nuoruuden kroonisen angiinan ja poskiontelontulehdusten takia. Ennen kuin minun oli pakko tehdä muutoksia hyvinvointini eteen, söin huolettomasti karkkia, maitotuotteita, viljoja, ja mitä nyt eteen sattui, enkä juuri suonut sille sen enempää ajatuksia, vaikka elintarviketieteitä opiskelinkin. Olen aikaisemminkin kirjoitellut, että on hassua, kuinka huonoon oloon tottuu, ja sitä alkaa pitää normaalina. Ihoni oli oikeastaan viimeinen lenkki, joka petti täysin. Tiedän myös tarkalleen, mistä keskustelen asiakkaideni kanssa, kun elämä tuntuu pyörivän sokerin ympärillä, ja energiaa ei riitä mihinkään – been there, done that.
Ihoni on myös viimeinen asia, minkä kanssa yhä ajoittain taistelen, mutta olen samalla sille kiitollinen. Kaikkea ei tarvitse kestää, ja sen oli aikakin alkaa osoittaa mieltänsä ja potkia muutos alkuun. Muut ongelmat ja tulehdukset ovat olleet jo monia vuosia kokonaan poissa, enkä enää nukahtele ratikoihin, hah.
Näistä seikoista johtuen olen kuitenkin aika haasteellinen testaaja ihotuotteille – tai sitten tyypillinen suomalainen herkkäihoinen. Supermoodista vielä kuitenkin sen verran, että heidän puhdistustuotteensa ovat tuntuneet sopivan iholleni täydellisesti, eikä epäpuhtauksia ole koko testijakson aikana ilmaantunut. Pienellä lisäkosteutuksella sarja on ollut todella hyvä.
Ulkoisten seikkojen lisäksi hoidan ihoani tietenkin ruokavaliolla ja tukituotteilla. Sain juuri testiin Lifeltä heidän uutuutensa, Fountain Hyaluronic Molecule-nimisen tuotteen. Tuote, nimensä mukaisesti, sisältää hyaluronihappoa (ja inkivääriä), ja tätä kautta huolehtii ihon kosteustasapainon säilymisestä. Toinen tuote, minkä antanen testiin vielä eteenpäin (näin suositeltiin), sopii hieman varttuneemmalle iholle ja on nimeltään The Beauty Molecyle. Tuote sisältää resveratolia, mikä vaikuttaa solujen toimintaan, ja tätä kautta hidastaa ikääntymisen merkkejä iholla. Beauty molekyyliä käytetään yksi teelusikka päivässä, mikä valmistajan mukaan vastaa 26 000 viinirypälettä. Aika huikea määrä!
Mielenkiintoisia, innovatiivisia tuotteita, jotka lupaavat paljon ja näyttävät kauniilta. Hyvä lahjaidea sekä tyttöystävälle että äidille, miksei ystävällekin. Palaan asiaan myöhemmin kun olen ehtinyt testata tuotteen – odotan jo jännityksellä miten Hyalyronic Molecule tulee ihooni vaikuttamaan, kun nimenomaan ihon kosteuttamiseen sitä tukea yhä tarvitsen.
Vielä viimeisenä deodorantista ja alumiinista – sen imeytymisestä deodorantin kautta ollaan montaa mieltä, mutta olen mielelläni “turvallisella” puolella – miksi haluaisin imeyttää itseeni kemikaaleja kainaloidenkaan kautta. Testissä on ollut Madaran deodorantti, mistä olen tykännyt kovasti, ja myös Lifen deodoranttia olen ajoittain käyttänyt.
Suosittelen lämpimästi tutustumaan luonnonkosmetiikkavaihtoehtoihin. Niitä onneksi nykyään riittää, lähes kaikissa hintaluokissakin. Aiheesta voisi kirjoittaa vaikka kuinka pitkästi, mutta jatketaan aiheesta myöhemmin. Tyydyn tähän loppuun vielä vinkkaamaan keinon, mistä olen aikaisemminkin kirjoittanut: öljypurskuttelun.
Jos jostain, niin siitä en ikinä luovu.
Luonnollisia hetkiä ja hymyjä,
xxx
Kuvien tuotteet saatu testiin.
5kulma
18.12.2014 at 19:54 (8 vuotta sitten)Hahaa, nyt me tuoksutaan samalta!
tuuliaj
19.12.2014 at 09:05 (8 vuotta sitten)Hahaa! Niin tuoksutaankin! <3
Päivi
20.12.2014 at 22:26 (8 vuotta sitten)Kerrothan aikanaan The Beaty Molecylen testituloksista. Jospa toimisi tähänkin väsyneeseen naamaan 😉 Mahtavaa, että ruokavinkkien lisäksi saa ihonhoitovinkkejä!
tuuliaj
25.12.2014 at 22:21 (8 vuotta sitten)Kerron kyllä 🙂 Kiva, että myös ihonhoitovinkit kiinnostaa, jatkossa enemmän myös sitten niitä. 🙂